Nawigacja

Konferencja dotycząca przyszłości Stref Ekonomicznych w Polsce

Opublikowano 12 marca 2013

Ministerstwo Gospodarki chce przedłużenia istnienia SSE do 2026 r., czego wyraz dało podczas styczniowej dyskusji na Radzie Ministrów nad rozszerzeniem obecnie istniejących 14 specjalnych stref ekonomicznych. Rząd nie podjął wówczas decyzji, bo spór się zaostrzył.

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego nie można decydować o przedłużeniu istnienia SSE bez oceny, jak zwolnienia podatkowe w strefach wpływają na rozwój regionalny, likwidację bezrobocia i przyciąganie nowych inwestycji. Tymczasem wyników takiej analizy nie podano – zarzucił ministrowi gospodarki minister finansów w stanowisku przygotowanym na posiedzenie rządu.

Czy powyższy spór bezpośrednio wpłynie na efekty pozyskiwania inwestorów w SSE. Na pewno tak. Już dziś widać wstrzymanie decyzji w 2013 o lokalizowaniu swoich fabryk na terenach objętych strefami. Nie ma impulsu, by realnie zachęcić to przeprowadzenia inwestycji nie mając pewności, iż zwrot nakładów odbędzie się w atrakcyjnym dla inwestowa okresie.

A co z nakładami jakie poniosły gminy w uzbrajanie terenów w oczekiwaniu na inwestora…. teraz mogą tylko marzyć by w mało atrakcyjnym miejscu bez ulg ktoś zdecyduje się na budowę fabryki.

W tym tygodniu trwa konferencja „Budowa przewag konkurencyjnych Polski. Rola specjalnych stref ekonomicznych”. Specjalne strefy ekonomiczne odegrały pozytywną rolę w restrukturyzacji polskiej gospodarki – zgodnie twierdziła znakomita część dyskutantów. Jaki będą konkluzje – najbliższa przyszłość pokaże czy rozporządzenie wejdzie w życie.

Polityka prywatności

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.

Projekt i realizacja: agencja reklamy futuresystems.pl